RYNEK KREDYTÓW HIPOTECZNYCH PO I KWARTALE 2005

W pierwszym kwartale 2005 r. banki pożyczyły na mieszkania ponad 4,2 mld zł, czyli o 43 proc. więcej niż przed rokiem. W opinii bankowców rynek kredytów mieszkaniowych wzrośnie w tym roku do 21-22 mld zł, z 16 mld w 2004 r.

Najwięcej kredytów mieszkaniowych udzieliły: PKO BP, Bank BPH oraz Millennium. PKO BP udzielił w I kwartale br. ponad 1,3 mld zł -przed rokiem ponad 900 mln, natomiast BPH 850 mln złotych – przed rokiem 814 mln zł. Ciekawostką jest trzecia pozycja banku Millenium, który jeszcze rok temu prawie nie liczył się na rynku kredytów mieszkaniowych. Millennium w ciągu pierwszych trzech miesięcy tego roku udzieliło kredytów hipotecznych o wartości ok. 438 mln zł, co dało mu przeszło 10-proc. udział w ich sprzedaży (przed rokiem - około 2 proc.). W tym roku wyprzedziło takich potentatów, jak Pekao SA i GE Money Bank, oraz mniejsze banki, jak Multibank, BZ WBK i Kredyt Bank. Banku

Na rynku zaostrza się konkurencja – małe banki coraz skuteczniej rywalizują z gigantami. Z danych Związku Banków Polskich wynika, że nikomu wcześniej nie znany Dombank, który jest oddziałem GETIN Banku udzielił w I kw. kredytów hipotecznych o wartości 190 mln zł. Swoją pozycję poprawił też, należący do Santander Consumer Finance, PTF Bank - pożyczył blisko 140 mln zł.
Pomimo obniżek stóp procentowych przed Radę Polityki Pieniężnej, Polacy w dalszym ciągu wolą kredyty we frankach szwajcarskich, które są tańsze od złotowych. Banki mogą jeszcze nieco obniżyć ceny kredytów w frankach, bo marże w ich przypadku są znacznie wyższe niż przy złotówkach. Natomiast oprocentowanie złotówek na razie spadło do poziomu z wiosny 2004 r. a RPP daje sygnały, że w najbliższym czasie kolejnych obniżek stóp nie będzie. W opinii specjalistów, wkrótce można się spodziewać prawdziwej walki cenowej na rynku kredytów we frankach. W Banku Millennium udział kredytów walutowych przekracza 90 proc. łącznej sprzedaży, w Banku BPH utrzymuje się na poziomie około 80 proc., zaś w PKO BP - 60 proc. portfela kredytów.

Rośnie jednakże również grupa kredytobiorców, którzy wolą kredyty złotówkowe. Świadczą o tym dobre wyniki banku Pekao SA, który w pierwszym kwartale udzielił ich na kwotę blisko 347 mln zł (przed rokiem - 283 mln).