POLSKA W CZOŁÓWCE POD WZGLĘDEM WZROSTU PRODUKCJI BUDOWLANEJ

Wyniki raportu unijnego biura statystycznego, Eurostatu, pokazują, że Polska jest w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem wzrostu produkcji w sektorze budowlanym w drugim kwartale bieżącego roku.

W drugim kwartale 2005 wzrost produkcji budowlanej wyniósł w naszym kraju 8,2 proc. Jest to trzeci wynik w Unii Europejskiej po Estonii i Słowenii.

W poprzednim kwartale w Polsce, podobnie jak w większości krajów członkowskich UE, w budownictwie widoczny był spadek - wyniósł 1,3 proc. W miesiącach wiosenno-letnich w Polsce nastąpił jednak wzrost o 8,2 proc.

Jak ocenia Eurostat, produkcja w sektorze budowlanym w krajach strefy euro wzrosła w ostatnich czterech miesiącach o 1,6 proc., a we wszystkich krajach członkowskich - o 1,7 proc. Na początku roku w strefie euro widoczny był w tym sektorze spadek o 1,9 proc., a we wszystkich krajach Unii - o 1,3 proc.

Według raportu, w porównaniu z drugim kwartałem ubiegłego roku produkcja w sektorze budownictwa zmalała w krajach strefy euro o 0,3 proc., ale w całej Unii wzrosła o 0,4 proc.

Polskę, pod tym względem, w drugim kwartale 2005 r. wyprzedziły Estonia (wzrost o 10,5 proc.) i Słowenia (9,1 proc.). Tuż za nami była Słowacja (7,5 proc.). Spadek widoczny był w tych miesiącach jedynie w Portugalii (o 0,6 proc.).Źródło: Puls Biznesu z dn.13.09.2005