Źródło: IMGW
  

Warszawa



Jakie powinny być idealne warunki do prowadzenia prac i wiązania materiału? Co wpływa na szybkość wznoszenia murów?
Doczekaliśmy się wreszcie pogody prawie idealnej do prowadzenia wszelkiego rodzaju prac. Dlaczego prawie? Spróbujmy zastanowić się jaka pogoda byłaby idealna dla budowlańca?

Doczekaliśmy się wreszcie pogody prawie idealnej do prowadzenia wszelkiego rodzaju prac. Dlaczego prawie? Spróbujmy zastanowić się jaka pogoda byłaby idealna dla budowlańca? Podstawowy warunek do osiągnięcia stanu ideału to brak opadów atmosferycznych. Ponadto, wędrujące po niebie słońce nie powinno wychylać się zza chmur. Wtedy temperatury nie przekraczałyby +20ºC. Przy założeniu, że w lecie temperatura minimalna nie spada poniżej +5ºC, a wilgotność powietrza nie jest zbyt wysoka, to warunki opisane powyżej można uznać za doskonałe.
W rozpoczynającym się tygodniu warunków doskonałych nie będzie.
W zachodniej Polsce można spodziewać się opadów deszczu na początku i pod koniec tygodnia. W pozostałej części kraju powinno być słonecznie. Niebezpieczeństwo będzie groziło tylko tym inwestycjom, które nie będą odpowiednio chronione. W tym tygodniu pamiętajmy więc przede wszystkim o siatkach ochronnych na elewacjach, które zabezpieczą świeżą warstwę, zarówno przed niespodziewanym deszczem jak i nagrzewaniem się od słońca.

Tydzień jedenasty budowy domku Krzysia. Murujemy fundamenty.

Jak pamiętacie Państwo, przed długim weekendem zostawiliśmy na budowie murarza, pustaki fundamentowe i Zaprawę Murarską ATLAS. Krzyś wyjechał z rodziną, powierzając budowę opiece kierownika.
Jakież było jego i moje zdziwienie, gdy po przyjeździe zastaliśmy wymurowane ściany fundamentowe. Krzyś był wniebowzięty i to nie dlatego, że ukończono kolejny etap, ale dlatego, że Jolka przestanie mu suszyć głowę, że budowa posuwa się zbyt wolno. Dlaczego murowanie przebiegło tak szybko? Między innymi dlatego, że udało się znaleźć dobrego murarza i namówić go na stosowanie gotowej mieszanki murarskiej. Zaprawa Murarska ATLAS zdecydownie skróciła czas wykonywania pracy, murarz nie wołał co chwila o nową dostawę piachu “bo ilość, którą przewidywał okazała się niewystarczająca”. No i przede wszystkim dopisała pogoda. Ponadto, przy stosowaniu gotowych mieszanek, mamy również pewność otrzymania spoiny o konkretnej wytrzymałości, której nie możemy być pewni, gdy pomocnik murarza miesza na budowie cement i piach, a jednostką dozowania jest łopata.
Wiem, że w przyszłym tygodniu pogoda też dopisze, więc znowu wykonamy kawał dobrej roboty.

mgr inż. Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS