POLSKA JEST TRZECIM PRODUCENTEM PŁYTEK CERAMICZNYCH W EUROPIE

W ciągu kilkunastu lat Polska stała się jednym z wiodących producentów płytek ceramicznych w Europie. Liderami w tej dziedzinie są Hiszpania i Włochy, natomiast Polska zajęła trzecie miejsce. W 2003 r. rodzime firmy wyprodukowały 70 mln metrów kwadratowych płytek.


Jeszcze w 2002 r. więcej płytek niż w Polsce produkowano w Niemczech i Portugalii. Natomiast już rok później byliśmy na trzecim miejscu. Dogonienie liderów rynku – Hiszpanii i Włoch - jest mało prawdopodobne, ponieważ każdy z tych krajów produkuje ponad 600 mln mkw. płytek rocznie.

Wg specjalistów w Polsce można sprzedawać około 80 mln mkw. płytek rocznie. W ub. roku polskie fabryki wytworzyły ponad 70 mln mkw. płytek. Oznaczałoby to, że dalsze zwiększenie produkcji trudno będzie na krajowym rynku sprzedać. Pomimo to polskie firmy nadal inwestują i planują zwiększenie wydajności. Na koniec roku całkowite zdolności produkcyjne krajowych zakładów mogą wynosić około 100 mln mkw.

Jedna z największych w Polsce Ceramika Paradyż rozbudowuje zakład produkcyjny. Jej zdolności produkcyjne po zakończeniu inwestycji mają wzrosnąć z 22 do 30 mln mkw. Również Opoczno rozważa zwiększenie zdolności produkcyjnych o 6 mln mkw. Nowe inwestycje realizują także Ceramika Tubądzin i Ceramika Nowa Gala, a Polcolorit podjął już decyzje o budowie nowego zakładu. Wszystkie te inwestycje spowodują, że zdolności produkcyjne rodzimych firm w przyszłym roku mogą wynieść nawet 120 mln mkw. i znacznie przekroczyć chłonność polskiego rynku.

Wg specjalistów z branży polskie firmy będą musiały część swojej produkcji lokować na rynkach zagranicznych. Największy eksport przewiduje się na rynki Europy Środkowej oraz za naszą wschodnią granicę.Źródło: Rzeczpospolita z dn. 24.11.2004 r.