DOLNOŚLĄSKIE: INWESTYCJA LG PHILIPS JEDNAK W POLSCE

Koncern LG Philips zainwestuje w Polsce 800 mln euro. W gminie Kobierzyce, w województwie dolnośląskim, powstaną dwie fabryki koreańskiego giganta branży elektronicznej.

Pierwsza, to supernowoczesny zakład, produkujący monitory ciekłokrystaliczne - pierwszy tego typu w Europie. W dniu wczorajszym zarząd LG Philips LCD zadecydował o tym, że nowa fabryka koncernu powstanie w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce, pod Wrocławiem. Razem z LG Philips LCD, w Kobierzycach powstanie sześć fabryk poddostawców koreańskiego producenta płaskich ekranów. Będą to spółki z grupy LG.
LG Philips zainwestuje 429 mln euro, stworzy 2,8 tys. miejsc pracy. Dodatkowo, w zakładach kooperujących z fabryką powstanie ok. 10 tys. miejsc pracy. Firma LG zakłada, że budowa fabryki ruszy w pierwszej połowie przyszłego roku, a produkcja - na początku 2007 r.
Będą tutaj powstawać ekrany do panoramicznych telewizorów LCD o rozmiarach od 26 do 42 cali, a także 19-calowe i większe monitory komputerowe. Początkowo z taśmy zjeżdżać będzie 3 mln ekranów rocznie, w 2011 r. - już 11 mln sztuk. Wszystkie mają trafić na eksport.

W Kobierzycach powstanie też druga fabryka koreańskiego koncernu - sprzętu AGD. LG Electronics zadeklarowało, że zainwestuje w nią 369 mln zł i stworzy 3,2 tys. miejsc pracy.
Łączny - razem z fabrykami poddostawców - koszt inwestycji w Kobierzycach sięgnie 800 mln euro. Koreańczycy dostaną od państwa pomoc publiczną: LG Philips - 99 mln zł w latach 2006 - 2011, a LG Electronics - 48 mln zł do 2016 r.Źródło: Rzeczpospolita z dn.07.09.2005
dolnośląskie