CZY POZOSTANĄ OBNIŻONE STAWKI VAT NA MIESZKANIA?

Unijni deweloperzy lobbują w Brukseli za pozostawieniem obniżonych stawek VAT na nowe mieszkania. Jest szansa, że osiągną ten cel, ponieważ mogą liczyć na wsparcie rządu Wielkiej Brytanii, która od lipca obejmuje przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Prezes Europejskiej Unii Deweloperów (UEPC) Graham Pye, spotkał się z posłami z sejmowej komisji infrastruktury, aby przedstawić im stanowisko swojej organizacji. UEPC jest centralną organizacją reprezentującą około 30 tys. europejskich deweloperów i przedsiębiorstw budowlanych, budujących ponad milion mieszkań i domów rocznie.
UEPC uważa, że każdy kraj członkowski UE powinien mieć wolną rękę w zakresie ustalania stawek VAT dla budownictwa mieszkaniowego. W opinii deweloperów, ujednolicenie VAT-u w wielu krajach wiązałoby się z drastycznym skokiem cen domów i mieszkań.

Polskie lobby budowlane chce zapobiec wzrostowi stawki VAT na nowe mieszkania i usługi budowlane po 2006 r. z 7 proc. do 22 proc. Wymaga to zmiany unijnej dyrektywy i jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że do tego dojdzie. Obecnie w Polsce obowiązuje 7-proc. stawka VAT na domy i mieszkania kupowane w spółdzielniach i u deweloperów; taka sama stawka obowiązuje przy zakupie usług budowlanych. Materiały budowlane kupowane przez inwestora są obciążone podstawową, 22-procentową stawką VAT.

Żaden z krajów UE stosujących preferencyjne stawki VAT nie chce z nich zrezygnować. Brytyjczykom, na przykład, bardzo zależy na utrzymaniu zerowej stawki VAT-u na mieszkania, która w Wielkiej Brytanii ma obowiązywać tylko do końca roku.Źródło: Puls Biznesu z dn.29.06.2005