Wylewkę w brodziku należy ukształtować ze spadkiem 0,5-1,0% w kierunku kratki ściekowej, pamiętając jednak by zostawić „miejsce” na płytki i klej. Należy unikać profilowania spadków w warstwie kleju, gdyż zbyt duża grubość kleju pod płytką może doprowadzić do spękań.
Łazienka jest pomieszczeniem o podwyższonym stopniu wilgotności, dlatego też zanim przystąpimy do przyklejania płytek ceramicznych, brodzik i ściany wokół niego należy skutecznie zabezpieczyć przed wilgocią. Do tego celu doskonale sprawdzają się tak zwane płynne folie ATLAS WODER E oraz zatapiane w nich akcesoria, czyli taśmy i kołnierze uszczelniające. Taśmy zabezpieczają przed wilgocią narożniki ścian, oraz połączenia ścian i podłogi. Kołnierze natomiast uszczelniają powierzchnie ścian i podłóg wokół rur wodociągowych i kratek ściekowych. Folia taka produkowane jest w postaci gotowej do użycia masy. Nakłada się ją w dwóch warstwach, pędzlem lub pacą stalową. Wspomniane wcześniej akcesoria zatapia się w pierwszej, świeżo naniesionej warstwie.
Jeśli chodzi o fugę, to produkowane obecnie spoiny cementowe ATLAS ARTIS są wodoodporne, mają niską nasiąkliwość wodną i nie powinny ulec wypłukaniu. Bezpieczniejszym lecz droższym rozwiązaniem jest zastosowanie fugi epoksydowej lub silikonowej ATLAS ARTIS. Brodziki to miejsca dużej wilgotności względnej powietrza, ciągłym zawilgoceniu materiałów wykończeniowych i kiepskiej wentylacji. A to idealne warunki do rozwoju grzybów pleśniowych. Dlatego też radzę stosować fugi silikonowe, których producenci zapewniają o ich odporności na rozwój tego typu mikroorganizmów.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Woda na tarasie - źle wykonane spadki.
Mam duży taras, wyłożony gresem. W dwóch miejscach po deszczu zbiera się woda i tam są ciemniejsze nie tylko fugi (które zresztą się wykruszają), ale nawet całe płytki. Czy to pleśń? Jak sobie poradzić z tym problemem? Czy to oznacza konieczność skucia posadzki?
(2009-8-19)

 Zadaj pytanie