Czarny nalot to nic innego jak grzyb. Nie pozbędzie się go Pani dopóty, dopóki w łazience będą istniały warunki sprzyjające jego wzrostowi. Gdy w pomieszczeniu jest zbyt duży poziom wilgoci, wówczas grzyby mogą rozwijać się w temperaturze pokojowej. Nadmiaru wilgoci pozbędzie się Pani zapewniając łazience częste wietrzenie. Brak wymiany powietrza to bezpośrednia przyczyna tworzenia się pleśni. Pośrednio rozwijającym się grzybom pomogli wszyscy związani z pani łazienką, czyli projektant budynku, wykonawca i użytkownik, czyli Pani rodzina. Bardzo często przyczyną zagrzybienia fug są źle ułożone płytki lub nieumiejętnie zamocowane brodziki, wanny czy umywalki. Niefachowość osoby wykonującej łazienkę powoduje, że w narożnikach okładziny lub przy wspomnianych elementach gromadzi się woda, powodując trwałe zawilgocenie ściany lub podłogi. Jeśli fugi pokryte są nalotem pleśniowym, to radzę je wszystkie wydłubać. Dokładne ich usuniecie zmniejszy możliwość szybkiego powrotu grzybów. Puste i oczyszczone spoiny należy następnie pokryć preparatem grzybobójczym, np ATLAS MYKOS, co pozwoli odkazić zainfekowane miejsca. Po jego wyschnięciu, w szczeliny należy wcisnąć nową fugę - najlepiej ATLAS ARTIS lub silikon sanitarny ATLAS ARTIS. Silikon należy stosować zwłaszcza w narożnikach okładzin i w innych miejscach szczególnie narażonych na występowanie zwiększonej wilgoci. Dobrym, ale równie drogim rozwiązaniem jest zastosowanie fugi epoksydowej. Zaletą tego typu spoiny jest m.in. wysoka odporność na zawilgocenie. Proszę jednak mieć na uwadze, że bez względu na sposób wypełnienia spoiny, jeśli nie zmieni pan mikroklimatu w łazience i nie zapewni w niej większej wymiany powietrza, zagrzybienie wcześniej czy później powróci.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Pleśń na ramach okiennych
Na ramach okien wymienianych jesienią ub. r. pojawiają się od wewnątrz jakby zapleśniałe ślady — chodzi o łączenie ramy ze ścianą. Co to takiego? Jak się tego pozbyć — czy to grzyb? czy efektem tego jest zły montaż?
(2009-9-17)
Woda na tarasie - źle wykonane spadki.
Mam duży taras, wyłożony gresem. W dwóch miejscach po deszczu zbiera się woda i tam są ciemniejsze nie tylko fugi (które zresztą się wykruszają), ale nawet całe płytki. Czy to pleśń? Jak sobie poradzić z tym problemem? Czy to oznacza konieczność skucia posadzki?
(2009-8-19)
Usuwanie zielonego nalotu z północnej ściany budynku.
Kupiłem dwunastoletni dom jednorodzinny. Na północnej ścianie, otynkowanej tradycyjnym tynkiem cementowo wapiennym, jest zielony nalot. Czy można go usunąć? Jeżeli tak, to czym?
(2006-6-9)
Przyczyny powstawania wykwitów pleśniowych wewnątrz i na zewnątrz budynków oraz metody ich zapobiegania.
(2005-1-7)

 Zadaj pytanie