Chciałabym ocieplić zewnętrzną ścianę w domu, ale od wewnątrz. Czy jest jakaś technologia pozwalająca na takie docieplenie pomieszczenia mieszkalnego?
(2009-9-23)
Czy można w systemie ocieplenia ścian ATLAS przyklejać płytki klinkierowe do styropianu? Jeżeli tak, to jak przygotować podłoże i jaki zastosować klej?
(2009-6-1)
Czym lepiej ocieplić stary drewniany dom sprzed wojny: wełną czy styropianem, od czego zależy wybór, od jakości desek na elewacji?
(2009-6-1)
Czy wykonując ocieplenie w systemie Atlas STOPTER lub Atlas HOTER, trzeba zawsze stosować kołki?
(2009-9-30)
Czy nie lepiej jest kleić styropian tylko na packi klejowe na płytach styropianowych bez wykonywania na płycie obwódki z kleju? Moim zadniem wykropli się pod nimi woda.
(2009-6-1)
Myszy wgryzły się w styropian, którym ociepliłem garaż. Widzę to po otworach pod ociepleniem oraz resztkach materiału na posesji. Jak zabezpieczyć ścianę, przed gryzoniami?
(2009-10-9)
Jesienią zeszłego roku wykonywaliśmy docieplenie w systemie Atlas Stopter . Ze względu na warunki atmosferyczne nie zdążyliśmy jednak położyć tynku akrylowego Atlas Cermit N. Czy powinniśmy coś zrobić z podłożem, przed położeniem tynku?
(2009-6-1)
Zagadnienie ochrony cieplnej budynków obejmuje nie tylko zjawisko przenikania ciepła przez przegrody, ale również co najmniej tak samo ważny problem przenikania pary wodnej. Obliczenia przenikania pary wodnej, ze względu na żmudny algorytm, bardzo rzadko są załączane do dokumentacji projektowej. Wynika to również z faktu nie doceniania przez projektantów wagi tego zjawiska oraz nadal mocno funkcjonującego, na bazie wyłącznie intuicji, mitu o „oddychaniu” ścian.
(2009-6-1)
Trwałość ocieplonej elewacji związana jest przede wszystkim z przestrzeganiem technologii wykonania robót. Jeśli prace przebiegały zgodnie z wytycznymi producenta i przestrzegano zasad sztuki budowlanej, to właściciel może spać w swoim ciepłym domku spokojnie nawet przez kilkadziesiąt lat. Oczywiście, co jakiś czas (w zależności od intensywności zabrudzeń) elewację będzie musiał umyć, albo profesjonalnie wodą pod ciśnieniem, albo sposobem domowym - ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Ponadto raz na kilka lat (5-10) ściany będzie musiał przemalować farbą, odpowiednią dla zastosowanego wcześniej tynku cienkowarstwowego. Idylla właściciela kończy się, gdy tynk zacznie się kruszyć bądź pękać …
(2009-6-1)
Jak zabezpieczyć warstwę zbrojoną w systemie dociepleń przed wilgocią w okresie jesienno-zimowym?
(2009-10-6)
Pod terminem “oddychanie ścian” często rozumie się zupełnie różne zjawiska. W większości przypadków ich opis ogranicza się jednak do dwóch podstawowych interpretacji. Pierwsza opisuje to zjawisko jako transport pary wodnej przez budowlaną przegrodę, znaczy ścianę. Druga – jako zjawisko sorpcji i desorpcji wilgoci w murze, czyli pochłaniania i odparowywania wilgoci ze ściany do wnętrza budynku.
(2009-6-1)
Jaka powinna być minimalna grubość styropianu, dzięki której w domu będzie ciepło?
(2009-6-1)
W blaszanym garażu mam mróz na ścianach wewnątrz. czy można go jakoś od ocieplić, obłożyć ściany, aby to zjawisko wyeliminować?
(2009-6-1)
„Paszport energetyczny” – ten termin jest jeszcze stosunkowo mało znany, ale już niedługo zetknie się z nim każdy właściciel domu czy mieszkania. Jest to certyfikat informujący o sprawności energetycznej budynku, dla którego został on wystawiony. Innymi słowy, pokaże on w skali od A do G, jak bardzo dany budynek jest energooszczędny. W kontekście rosnących cen energii, lepsza ocena w paszporcie, to wyższa wartość nieruchomości. Teoretycznie każdemu będzie zależeć, aby w miarę możliwości podnosić energooszczędność swojego budynku i to z dwóch powodów: mniej wydawać na ogrzewanie i przy ewentualnej sprzedaży, uzyskać wyższą cenę za nieruchomość. I choć paszport będzie dotyczył tylko oszczędności na poziomie jednego budynku, to idea wprowadzenia tego dokumentu ma podłoże globalne. Chodzi bowiem o oszczędność energii w skali całego świata, zmniejszenie emisji spalin i generalnie o ochronę naszego naturalnego środowiska. Jak zatem uzyskać wyższą ocenę w paszporcie? Jednym ze sposobów jest poprawa termoizolacyjności ścian budynku, poprzez ich ocieplenie.
(2009-10-19)
Mój dom będzie ocieplony styropianem i wykończony tynkiem cienkowarstwowym. Na części elewacji chciałbym dodatkowo przykleić płytki klinkierowe. W jaki sposób to zrobić? Czy przykleja się je do tynku, czy do styropianu (przed otynkowaniem). Jakiego kleju trzeba do tego użyć? Jak wykończyć fragment elewacji z płytkami (spoinowanie? impregnowanie?)
(2009-6-1)
Na ramach okien wymienianych jesienią ub. r. pojawiają się od wewnątrz jakby zapleśniałe ślady — chodzi o łączenie ramy ze ścianą. Co to takiego? Jak się tego pozbyć — czy to grzyb? czy efektem tego jest zły montaż?
(2009-9-17)
System ociepleń to nie tylko zwiększenie izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych. To również przedłużenie trwałości murów, poprawa estetyki elewacji i zabezpieczenie jej przed zniszczeniem. Mówiąc SYSTEM OCIEPLEŃ mamy na myśli przede wszystkim płyty termoizolacyjne, kleje i tynki. Dużo mniej miejsca poświęca się łącznikom mechanicznym, listwom cokołowym czy profilom wykończeniowym, a więc tym elementom systemu, które mają niebagatelny wpływ na trwałość i wytrzymałość.
(2009-10-22)
Mój sąsiad buduje dom, który ociepla styropianem. Jednak styropian umieszcza nie na wierzchu ściany, tylko w środku — czyli między jedną warstwą cegły a drugą (między ścianą zew. a wew. budynku). Mówi, że teraz już tylko otynkuje budynek i to wystarczy. Czy rzeczywiście? Przecież jak powstawały ściany, to kilka razy padał deszcz — więc do środka — między cegły i styropian też się dostawał. Czy w takim razie takie ocieplenie jest pełnowartościowe? Sąsiad namawia mnie, abym w domu, którego budowę rozpoczynam na wiosnę też tak ocieplił ściany — czy jest to dobra metoda?
(2009-10-26)
Czy to prawda, że innym styropianem dociepla się poddasza, a innym ściany na zewnątrz budynku. Dotąd myślałam, że chodzi raczej o grubość styropianu, ale wykonawca powiedział, że ten, który już kupiłam, to raczej na zewnątrz się nie nadaje.
(2009-9-29)
„Metoda lekka-mokra”, „BSO”, „System Izolacji Cieplnej Ścian Zewnętrznych – ETICS” - te trzy nazwy odnoszą się do tej samej technologii ocieplania budynków i są zapisane w kolejności chronologicznej ich pojawiania się w budowlanym słowniku. Polega ona na zamocowaniu do zewnętrznej powierzchni ścian, izolacji termicznej z płyt ze styropianu, płyt XPS lub wełny mineralnej, wykonaniu na nich warstwy zbrojonej i nałożeniu tynku cienkowarstwowego.
(2009-6-1)
Złośliwi wymieniają trzy zasady istnienia domu energooszczędnego. Aby dom był energooszczędnym po pierwsze musi być brzydki, po drugie musi być drogi, po trzecie Polak będzie się nim źle czuł. I w pewnym stopniu sceptycy mają rację. Dlaczego? O tym w dalszej części artykułu. Całe szczęście, po pierwsze - o gustach się nie dyskutuje, po drugie – w ostatecznym rozliczeniu zyski z oszczędności przerastają nakłady, a po trzecie – atmosferę w domu tworzą jego mieszkańcy, a nie uwarunkowania użytkowe.
(2009-10-5)
Co powie średnio znający się na budownictwie człowiek, gdy spotyka sąsiada, wpatrzonego w nową, ocieploną elewację własnego domu? Stwierdzi z pewnością: „Wygląda pięknie!”, a opinię swą oprze na podstawie koloru i faktury tynku. Bardziej dociekliwy sąsiad zapyta o rodzaj materiału termoizolacyjnego, a sąsiad ciekawski lub przymierzający się do podobnej inwestycje nie spocznie, póki nie pozna ceny ocieplenia. Mało kto jednak rozpocznie rozmowę od pytania o klej czyli o to, dzięki czemu to wszystko się trzyma się ściany.
(2009-9-9)
Jest postawiony budynek z bloczków gazobetonowych grubości ok. 30 cm chcemy z inwestorem go docieplić. Pytanie brzmi, czy lepiej zrobić to wełną mineralną czy styropianem? Następne pytanie: czy rodzaj zastosowanego ocieplenia ma znaczenie przy wyborze tynków? Oczywiście pytanie należy odwrócić przecież najpierw będziemy tynkować. A więc gazobeton! Tynk mineralny czy gipsowy? I ocieplamy wełną czy styropianem?
(2009-9-22)
Nasza spółdzielnia kilka lat temu — w niektórych blokach 3 lata temu, w innych 5 lat temu — ocieplała szczyty bloków (wielka płyta) za pomocą styropianu. Jednak bardzo szybko na ścianach zaczęły się pojawiać jakby zacieki, zielonkawo-bure naloty, sprawiające wrażenie pleśni. Co to takiego? Czy to oznacza, że ocieplenie wykonano niefachowo? Czy spełnia ono swoje zadanie, skoro nie odczuwamy, że w mieszkaniach jest cieplej?
(2009-6-1)
Postanowiłem ocieplić styropianem dom. Czy to dobry pomysł, spotkałem się bowiem z opiniami, że to ryzykowne przedsięwzięcie, bo może doprowadzić do zawilgocenia muru?
(2009-9-25)
Jestem inwestorem. Zleciłem ocieplenie domu firmie. Na co mam zwrócić uwagę, by móc choc trochę kontrolować poprawnośc prac?
(2009-9-18)
Buduję dom jednorodzinny, w którym ściany zewnętrzne wykonane są z bloczków betonu komórkowego o grubości 24 cm, które będą ocieplone metodą lekką-mokrą. Zamierzałem wykonać prace elewacyjne w pierwszej kolejności, ale dowiedziałem się, że nie wolno wykonywać ocieplenia ścian tą metodą, zanim nie zostaną ukończone wszelkie mokre prace wewnątrz, tj. tynki wewnętrzne, posadzki.
(2009-10-8)
Mam garaż typu kanadyjczyk ocieplony warstwą styropianu 5 cm, tynk na wierzchu. Mimo tego temperatura w środku budynku spada poniżej zera. Co prawda, budynek nie jest ogrzewany, ale wydawało mi się, że ocieplenie ścian coś da. Co mogę zrobić, by wewnątrz było cieplej - tzn. chociaż zero stopni C?
(2009-6-1)
Kupiłem 30-letni dom. Odpada z jego ścian zewnętrznych tynk, więc widać cegłę. Na wiosnę planuję zrobić nową elewację. Jak przygotować te stare mury z odpadającym tynkiem do położenia styropianu i nowego tynku, aby to ocieplenie nie zsuwało sie ze starymi warstwami? Kleić te dziury, murować?
(2009-6-1)
Budynki w zabudowie szeregowej były budowane z cienkimi ścianami między sąsiadami (ponad 15 lat temu). Jeden z sąsiadów zakończył prace budowlane na etapie stanu surowego. Nie dba o zakończenie budowy i nie chce (lub nie czyni starań) by dom sprzedać. Z tego powodu mam ubytki ciepła (co podraża utrzymanie domu), zauważyłam także zawilgocenie (grzyb?) od strony tego sąsiada. Ponadto dochodzi uciążliwość (delikatnie powiedziane) hałasów jakie dochodzą z tytułu „użytkowania” tego budynku przez syna właściciela wraz z Jego kompanami. Zwracane wielokrotnie grzecznie uwagi aby, inwestor zrobił coś z tym budynkiem, nie skutkują. Pytanie - jak poprawić komfort mieszkania?
(2009-10-27)
Wybudowałem dom, gdzie drewniane słupy podtrzymują daszek nad wejściem do budynku. Jednak przy elewacji z fragmentami klinkieru te drewniane słupy wyglądają niezbyt dobrze. Czy te słupy z drewna można obłożyć klinkierem? Jak to zrobić, by płytki nie odpadały? O co zadbać? A może lepiej je otynkować takim tynkiem jak na domu, ale pewnie odcień będzie inny? Proszę o wskazówki.
(2009-6-1)
W jaki sposób należy postępować, aby poznać, że wykonawca, który ma nam zamontować system, jest profesjonalistą, a nie laikiem?
(2009-9-10)
Jestem mieszkanką spółdzielczego bloku. W grudniu ub.r. spółdzielnia zaczęła ocieplać nasz budynek. Zaraz po opadach śniegu, na wilgotną elewację był przyklejany styropian, a następnie na niego kolejne warstwy materiałów. W ten sposób - według mnie - ściany nie mogły "oddychać", więc obawiam się, że między tym warstwami materiałów ociepleniowych a ścianą powstanie grzyb? Czy moje obawy są słuszne?
(2009-6-1)

1 - 20 | 21 - 33 | ALL