ŚREDNIE CENY LOKALI NA RYNKU WTÓRNYM BĘDĄ NADAL SPADAŁY


Średnie ceny lokali na rynku wtórnym w największych polskich miastach spadną w ciągu pół roku o 3 - 11 proc. Takiego zdania są analitycy portalu Szybko.pl. Według nich największych, 11-proc. przecen można się spodziewać we Wrocławiu i Gdańsku - pisze "Rzeczpospolita".

O 10 proc. mogą zjechać - zdaniem analityków tego portalu - ceny mieszkań na rynku wtórnym w Warszawie i Krakowie, a w Poznaniu o 3 - 5 proc.

Marta Kosińska, analityk rynku
nieruchomości z Szybko.pl mówi "Rz", że wzrost bezrobocia, ale także brak poczucia bezpieczeństwa i stabilności sytuacji zawodowej i wysokości dochodów bezsprzecznie wpływają na ograniczenie popytu na mieszkania, dlatego przynajmniej przez najbliższe pół roku ceny mieszkań nadal będą spadać.

W Warszawie, jak wynika z danych Szybko.pl, w IV kwartale 2008 roku średnie ceny spadły o 1,5 proc. do 8760 zł za mkw. W ofercie stołecznych pośredników przybywa mieszkań z cenami do 7 tys. zł za mkw. W Krakowie w grudniu średnia cena mkw spadła poniżej 7 tys. zł i była o 11 proc. niższa niż przed rokiem.

- Według naszych prognoz z listopada ubiegłego roku ceny nieruchomości zmniejszą się w ciągu 12 miesięcy, czyli do listopada 2009 r. o ok. 25 proc. - mówi w rozmowie z "Rz" Leszek Pawłowicz z Gdańskiej Akademii Bankowej.

Według niego banki nie będą w stanie pozyskać takiego portfela depozytów, żeby sfinansować z niego akcję kredytową, która by była odpowiedzią na popyt klientów. Pawłowicz twierdzi, że osoby planujące zakup mieszkania będą czekać z podjęciem decyzji.
Źródło: Rzeczpospolita – 09.01.2009