KOLEJNE DANE O STABILIZACJI CEN MIESZKAŃ

Ostatnie transakcje pokazują, że spadek cen mieszkań wyhamował, a w kilku dużych miastach stawki zaczęły nawet rosnąć - wynika z danych Związku Banków Polskich - akcentuje "Rzeczpospolita".

"Stabilizacja cen w Polsce jest już faktem. Po dynamicznych zmianach w pierwszym półroczu brak dużych skoków cen po drugim kwartale jest czymś nowym" - mówi Joanna Tomczyk, analityk rynku nieruchomości w firmie doradczej redNet Consulting. "Ceny nowych mieszkań już chyba osiągnęły minimalne poziomy" - podsumowuje Przemysław Pączek z firmy doradczej ProDevelopment.

Zdaniem gazety, ceny raczej nie rosłyby, gdyby deweloperzy ruszyli z budową nowych osiedli. Nie należy się tego jednak szybko spodziewać, jeśli banki nie będą finansować ich przedsięwzięć.

Z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich wynika, że w tym roku deweloperzy rozpoczną budowę o 60 - 75 proc. osiedli wielorodzinnych mniej w stosunku do roku ubiegłego. Więcej na ten temat w publikacji "Rzeczpospolitej".Źródło: "Rzeczpospolita" – 03.12.2009