ZMNIEJSZAJĄ SIĘ KOSZTY BUDOWY DOMU


Według "Gazety Prawnej" w tej chwili opłaca się zainwestować w budowę domu. W porównaniu z cenami z października, w 2008 roku koszt budowy 150-metrowego domu zmniejszył się o 115 tysięcy złotych.

Dziennik wyjaśnia, że najbardziej spadły koszty robocizny. Za wykonanie niektórych prac budowlanych zapłacimy nawet połowę mniej niż kilka miesięcy temu. Wielu robotników wróciło z zagranicy i nie ma problemy ze znalezieniem niedrogiej, ale solidnej ekipy. Potaniały też znacznie materiały budowlane. Na przykład o jedną trzecią mniej zapłacimy za beton czy styropian.

Według wyliczeń "Gazety Prawnej" dla rynku poznańskiego, rok temu na budowę domu o powierzchni 150 metrów kwadratowych trzeba było wydać 450 tysięcy złotych. Teraz jest to koszt niewiele przekraczający 335 tysięcy złotych.

Niższe ceny spowodowane są malejącym popytem na mieszkania i domy jednorodzinne. Jak pisze gazeta, teraz pracy jest jeszcze sporo, kończone są już wcześniej rozpoczęte inwestycje. Jednak banki niechętnie udzielają kredytów, a bez tego nie ma mowy o budowaniu.Źródło: Gazeta Prawna – 16.03.2009