POLSKA BĘDZIE MOGŁA NA STAŁE UTRZYMAĆ ZREDUKOWANĄ STAWKĘ PODATKU VAT

Jak podała "Gazeta Wyborcza", Polska będzie mogła na stałe utrzymać zredukowaną stawkę podatku VAT na usługi restauracyjne i w budownictwie. Nie udało jej się natomiast obronić obniżonej stawki na pieluchy dziecięce. Unijni ministrowie finansów ostatecznie zaakceptowali propozycję Komisji Europejskiej dotyczącą ujednolicenia stawek podatku w całej Wspólnocie.


Ministrowie 27 krajów zdecydowali, że zostanie utrzymany zredukowany VAT na usługi pracochłonne, świadczone lokalnie, które nie zakłócą konkurencji na całym unijnym rynku. To kompromis wynegocjowany po wielomiesięcznych sporach. Dzięki temu, Polska nie będzie musiała podwyższać zredukowanego VAT-u na usługi restauracyjne i w budownictwie, a to oznacza, że unikniemy podwyżek cen.
Kraje Unii Europejskiej przez długi czas nie mogły dojść do porozumienia w sprawie zredukowanych stawek. Część domagała się utrzymania możliwie jak największych wyjątków. W tej grupie była Polska i Francja, której z kolei najbardziej zależało na utrzymaniu obniżonego podatku na usługi restauracyjne. Przeciwne były przede wszystkim Niemcy wspierane przez Danię. Rządy w Berlinie i Kopenhadze, które nie stosują zredukowanych stawek, obawiały się, że zgoda na ich bezterminowe stosowanie w Unii spowoduje presję ze strony krajowych firm na wprowadzenie niższego podatku także u nich. W końcu jednak listę usług i towarów znacznie ograniczono, co pozwoliło na osiągnięcie porozumienia.Źródło: Gazeta Wyborcza – 11.03.2009 r.