CENY MIESZKAŃ OSIĄGNĘŁY POZIOM SPRZED TRZECH LAT

Do niespotykanego od lat poziomu spadły ceny mieszkań w największych polskich aglomeracjach - wynika z Raportu z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance.
Z najnowszej analizy serwisu Oferty.net wynika, że kwietniowe stawki wywoławcze w Warszawie, Gdańsku czy Wrocławiu były analogiczne do tych, które obowiązywały na początku 2007 r., a ceny transakcyjne są zbliżone do tych sprzed 3 lat.
Co więcej, ceny, jakie płacą kupujący, są niższe średnio o kilka - kilkanaście procent od tych, jakich pierwotnie oczekiwali sprzedający. A zatem osoby decydujące się na zakup mieszkania płacą za nie tyle, ile zapłaciliby w 2006 r.

W Gdańsku średnia cena ofertowa po raz ostatni była tak niska jak obecnie(6465 zł za mkw.) przeszło 2 lata temu, a w Warszawie cena metra po raz pierwszy od 27 miesięcy spadła poniżej 9 tys. zł (w kwietniu br. 8853 zł za mkw.).
Innym zjawiskiem jest czterokrotny wzrost podaży ofert najmu mieszkań.

"Jeszcze rok temu na cztery oferty sprzedaży mieszkań pojawiające się na rynku przypadała jedna oferta najmu. Obecnie te proporcje się wyrównały - na cztery oferty sprzedaży przypadają 4 oferty najmu mieszkań" - czytamy w raporcie.

Więcej w dzisiejszym wydaniu „Pulsu Biznesu”.Źródło: Puls Biznesu – 27.05.2009