CZY WARTO TERAZ INWESTOWAĆ W MIESZKANIA?

Czy warto teraz inwestować w mieszkania? Rynek zawsze daje pewne sygnały. Pod uwagę trzeba brać m.in. możliwości negocjacji cen, dostępność kredytów hipotecznych i wielkość rynkowej oferty - pyta "Rzeczpospolita".

– Czas na zakup mieszkania jest już właściwy, chyba że jedynym kryterium ma być cena, a nie jakość produktu – mówi "Rz" Adam Henclewski, doradca rynku nieruchomości z poznańskiej agencji Henclewski Nieruchomości. – Być może segment mieszkań przeciętnych, ze względu na lokalizację, standard wykończenia oraz technologię wykonania, jeszcze nieznacznie stanieje. Jeżeli jednak interesuje nas kupno naprawdę wartościowego lokalu, to dzisiejszy rynek z nadpodażą takich mieszkań jest do tego celu idealny.

O dobrym czasie na kupowanie mówi też
Mariusz Kania, prezes zarządu agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami Metrohouse. – Rynek daje pewne sygnały, którymi powinniśmy się kierować – m.in. chodzi o zwiększone możliwości negocjacji cen – doradza Kania.

Według analiz Metrohouse różnica w cenach ofertowych i transakcyjnych na rynku wtórnym wynosi dziś ok. 4 proc. – W czasie hossy sprzedający nie zgadzali się na obniżki większe niż 2 procent. O czymś to świadczy – mówi
Mariusz Kania.

Według Michała Okonia z firmy deweloperskiej Marvipol na mieszkaniowe zakupy na rynku pierwotnym warto było się wybrać już kilka miesięcy temu. Dziś, jak ocenia, na zniżki cen nie ma raczej co liczyć.

Więcej w "Rzeczpospolitej".Źródło: "Rzeczpospolita" – 04.05.2009