ZMIANA W SPRAWIE WYKUPU MIESZKAŃ ZA ZŁOTÓWKĘ

Już nie kilkaset, ale kilkadziesiąt tysięcy złotych zapłacą mieszkańcy blokowisk, którzy zechcą wykupić mieszkania spółdzielcze. Rząd przyjmie nowe prawo w połowie lipca – informuje METR0.


Nadchodzi koniec wykupywania mieszkań spółdzielczych za grosze. Taką możliwość dał wcześniej lokatorom PiS, jednak od 2010 roku zlikwiduje ją nowelizacja ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zgodnie z jej projektem przygotowanym przez rząd spółdzielnia będzie mogła wprowadzić dodatkowe opłaty za uwłaszczenie w wysokości zależnej od rynkowej wartości mieszkania. W praktyce wyniesie to od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Dlaczego rząd wprowadza kosztowną barierę, która uniemożliwi wykup mieszkań niezamożnym lokatorom? To skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia ubiegłego roku. Trybunał uznał wtedy, że państwo nie może narzucać spółdzielniom tak niskich stawek wykupu, bo grozi im to brakiem pieniędzy np. na remonty. Rząd musi teraz dostosować prawo do wyroku.

Ministerstwo Infrastruktury szacuje, że do końca 2008 r. mieszkanie lokatorskie wykupiło ze spółdzielni ok. pół miliona osób (wg spółdzielców - 700 tys. osób). Zostało 200 - 400 tys. mieszkań, z których połowa może zostać wykupiona do końca roku, jeszcze na preferencyjnych warunkach.Źródło: Dziennik „Metro” – 06.07.2009