RZĄD ROZWAŻA DOPUSZCZENIE PRYWATNYCH FIRM DO BUDOWY KOLEJNEGO ODCINKA AUTOSTRADY A2

Rząd rozważa dopuszczenie prywatnych firm do budowy kolejnego odcinka autostrady A2 z Warszawy do wschodniej granicy Polski - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Oznacza to, że wpływy z opłat pobieranych na bramkach trafią też do kieszeni inwestorów.

Informacje potwierdził resort infrastruktury. Gazeta podkreśla, że obecne plany przewidują budowę tego ponad 190-km odcinka przez państwo. Koszt - zgodnie z obecnymi cenami inwestycja - to ok. 2 mld euro (ponad 8 mld zł).

- Powierzenie realizacji części inwestycji firmom prywatnym jest jednym ze sposobów realizacji wszystkich zaplanowanych projektów przy rosnących cenach materiałów i robocizny - wskazuje "Rzeczpospolita".

Część ekspertów jest jednak sceptyczna. - Ruch samochodów na tym odcinku jest zbyt mały, by współpraca z partnerem prywatnym była dla państwa opłacalna - twierdzi Adrian Furgalski, dyrektor zespołu doradców gospodarczych TOR.

Zgodnie z danymi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad ruch na tej trasie, w zależności od odcinka, wynosi obecnie od 4,8 do 19,8 tys. pojazdów na dobę. W 2015 r. ma wzrosnąć do ok. 15,5 tys. aut na dobę.

"Rz" przypomina, że po fragmencie autostrady zarządzanej przez Autostradę Wielkopolską od zachodniej granicy do Warszawy jeździ ok. 18 tys. samochodów na dobę.
Źródło: Rzeczpospolita – 28.01.2009 r.