JAKI WYBRAĆ KREDYT: Z DOPŁATĄ, CZY WALUTOWY?

Jeśli ktoś kupuje 75-metrowe mieszkanie i dostanie w banku kredyt we frankach, to w całym okresie kredytowania może za niego zapłacić nawet o ponad 100 tys. zł mniej, niż za kredyt z dopłatą – wyliczyła Gazeta Prawna.

Nie jest prawdą, że w długim okresie kredyty mieszkaniowe, w ramach programu Rodzina na swoim, są zawsze tańsze od kredytów walutowych. Przy założeniu stabilnego kursu walut, kredyt w euro lub frankach może być zdecydowanie tańszy od kredytu z dopłatą.

Dotyczy to szczególnie większych mieszkań o powierzchni do 75 mkw. – wynika z raportu Expandera. Dopłata do
kredytu dotyczy bowiem tylko 50 mkw. kupowanego mieszkania. Maksymalna wielkość mieszkania, które można kupić z dopłatą, to 75 mkw., a więc przy większych lokalach, biorąc kredyt z dopłatą, oszczędności są mniejsze, a czasem ich w ogóle nie ma.

– W przypadku największych mieszkań alternatywne finansowanie
kredytem walutowym, przy obecnym kursie, w pierwszym okresie podnosi ratę tylko o kilka procent w stosunku do kredytu z dopłatą – mówi Katarzyna Siwek z Expandera. Dotyczy to pierwszych ośmiu lat, w czasie których kredytobiorca korzysta z dopłat. W tym czasie, w porównaniu z kredytem we frankach, oszczędności w miesięcznej racie wynoszą ok. 7 proc., a w stosunku do kredytu w euro - 13 proc. W przypadku zwykłego kredytu złotowego, ta różnica wynosi aż 36 proc.

Te wyliczenia nie uwzględniają ryzyka walutowego. W czasie 30 lat okresu spłaty
kredytu kurs franka może się bardzo zmienić. Kredyt z dopłatą nie niesie z sobą ryzyka walutowego i w pierwszym okresie jest rzeczywiście najtańszy na rynku. Eksperci podkreślają, że po wykorzystaniu dopłat można się go pozbyć (zamienić na inny tańszy).

Z kredytów w ramach programu Rodzina na swoim korzysta coraz więcej osób. Tylko we wrześniu takie pożyczki otrzymało ponad 3 tys. osób, na kwotę prawie 550 mln zł. Od początku roku (do 10 października) kredyty z dopłatą wzięło ponad 33,5 tys. osób. Łączna wartość wszystkich
kredytów udzielonych w tym roku w ramach programu Rodzina na swoim przekroczyła 5,2 mld zł.Źródło: Gazeta Prawna – 21.10.2009