NAJLEPSZY CZAS NA ZAKUP MIESZKANIA

Koniec 2009 roku i początek 2010 będzie najlepszym czasem na zakup mieszkania - komentują eksperci NBP na łamach "Rzeczpospolitej"

- Wtedy deweloperzy wyraźnie odczują już presję rynku - tłumaczy Jacek Łaszek, doradca kierujący zespołem ds. rynku nieruchomości w Instytucie Ekonomicznym NBP.

Z prognoz ekspertów banku wynika, że średnie ceny mieszkań nadal będą spadać. Nie wiadomo jednak, jak bardzo. Ich zdaniem wszystko zależy od wielkości ograniczeń kredytowych, a także tego jak bardzo deweloperzy będą zmuszeni do szybkiej sprzedaży mieszkań. Zdaniem ekspertów, część z nich wciąż jest w niezłej sytuacji finansowej.

Eksperci oceniają, że jeśli deweloperzy będą w najbliższym czasie zmuszeni sprzedać 40-50 proc. swojej oferty, to ceny mogą spaść mocno. Nie jest to jednak bardzo prawdopodobne.

- Stąd nasza prognoza, że 6 tys. zł za mkw dla Warszawy i4,5 tys. zł dla innych miast to cena równowagi na rynku - mówi Łaszek. Oznacza to obniżkę aktualnych cen o 15-20 proc.Źródło: Rzeczpospolita – 23.01.2009 r.