ROŚNIE ZAINTERESOWANIE KREDYTAMI Z DOPŁATĄ DO ODSETEK

Tylko w maju Bank Gospodarstwa Krajowego wypłacił 511,8 mln zł w ramach kredytów mieszkaniowych z dopłatami do odsetek

W maju padł kolejny rekord sprzedaży preferencyjnych kredytów mieszkaniowych z dopłatą państwa do odsetek. Tylko w ciągu ostatniego miesiąca zakup mieszkania sfinansowało w ten sposób blisko 3 tys. rodzin. Wartość otrzymanej pomocy jest czterokrotnie większa niż na początku 2009 roku.

Popularność preferencyjnych kredytów rośnie sukcesywnie od początku roku, kiedy weszła w życie nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, podwyższająca m.in. wskaźnik przeliczeniowy, wyznaczający wartość kredytowanego mieszkania z 1,3 do 1,4. Dzięki temu otrzymanie dopłaty do oprocentowania jest możliwe w przypadku zakupu droższych mieszkań.

Po wejściu w życie przepisów noweli kredyty udzielane są także osobom, które w ocenie banku nie mają zdolności kredytowej. Wystarczy, że najbliższy członek rodziny, na przykład ojciec, córka, wnuk lub dziadek, który posiada zdolność kredytową, weźmie kredyt na swoje nazwisko.
Kredyt w ramach programu Rodzina na swoim jest obecnie dostępny w dziewięciu bankach, które podpisały umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W ciągu najbliższego miesiąca do programu przystąpią kolejne trzy instytucje.

Dodatkowo 1 lipca 2009 r. następować będą aktualizacje wskaźników określających maksymalną cenę metra kwadratowego kredytowanego mieszkania.Źródło: Gazeta Prawna, 12.06.2009