MNIEJSZE DOPŁATY Z BUDŻETU


Na mniej pieniędzy mogą liczyć inwestorzy występujący do fiskusa o zwrot części VAT za materiały budowlane. Zmniejszą się też premie gwarancyjne wypłacane posiadaczom książeczek mieszkaniowych – informuje „Gazeta Wyborcza”.

To efekt malejących kosztów w budownictwie mieszkaniowym. GUS poinformował, że z 3924 zł w drugim kwartale do 3783 zł w trzecim kwartale spadła "cena 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oddanego do użytkowania". Dodajmy, że tej średniej ceny nie można porównywać z aktualnymi cenami ofertowymi na rynku mieszkaniowym. Wskaźnik jest bowiem ustalany "na podstawie nakładów poniesionych przez inwestorów na budowę wielomieszkaniowych budynków mieszkalnych".

Kiedy koszty w budownictwie spadają, tracą na tym wszyscy posiadacze książeczek mieszkaniowych, którzy właśnie kupili mieszkania (dostają oni mniejszą premię gwarancyjną). Jeśli zaś chodzi o inwestorów budujących lub remontujących swoje domy bądź mieszkania, tracą tylko ci, którzy wykorzystują cały limit zwrotu VAT za materiały budowlane (z danych Ministerstwa Finansów wynika jednak, że po maksymalną kwotę zwrotu VAT sięgają raczej nieliczni).

Ile wynosi ten limit? Jeśli dana inwestycja wymagała pozwolenia na budowę - 12,295 proc. równowartości średnich kosztów budowy 70 m kw. mieszkania, czyli dziś 32 558 zł (o 1213 zł mniej niż w drugim kwartale). Natomiast w przypadku remontu limit wynosi 12,295 proc. równowartości średnich kosztów budowy 30 m kw. mieszkania, czyli obecnie 13 953 zł (o 520 zł mniej).

Przypomnijmy, że warunkiem odzyskania części VAT za materiały budowlane jest dowód ich zakupu w postaci faktury. Ponadto inwestycję trzeba wykonać tzw. systemem gospodarczym, czyli nie korzystając z usług profesjonalnych firm. I jeszcze jedno: fiskus zwraca różnicę między stawką 22 i 7 proc., ale tylko za te materiały, które po 1 maja 2004 r. zostały obłożone wyższą stawką tego podatku (m.in.: cegły, dachówki, cement, wapno, gips, wełna mineralna, okna, drzwi).
Źródło: „Gazeta Wyborcza” – 27.11.2009 r.