WIĘCEJ ŚRODKÓW NA BUDOWĘ DRÓG


W 2010 roku Polska wyda na budowę dróg 27,6 mld zł, czyli o ponad 10 mld zł więcej niż w tym roku - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Według gazety, tak wynika z planu finansowego Krajowego Funduszu Drogowego, uzgodnionego już z resortem finansów. Do KFD ma trafić w 2010 r. ponad 32,2 mld zł, z czego ponad 11 mld zł pożyczy nam Europejski Bank Inwestycyjny.

"Za budowanie dróg na kredyt przyjdzie nam kiedyś słono zapłacić" - przestrzega Janusz Piechociński, wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Infrastruktury.

- Pojawienie się na rynku 28 mld zł zdecydowanie poprawi kondycję firm budowlanych. Już 18 mld zł, które zostały wydane przez rząd na inwestycje drogowe w tym roku, sprawiło, że branża nie odczuła kryzysu - mówi Marek Michałowski, prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

Jego zdaniem nie ma zagrożenia, że
GDDKiA nie uda się wydać tych pieniędzy. - Jeszcze dwa, trzy lata temu było wiadomo, że drogowcy nie wydadzą planowanych kwot, bo nie mieli przygotowanych inwestycji. Liczba i wartość podpisanych w tym roku kontraktów pozwala wierzyć, że w 2010 r. się to uda. Inną kwestią jest, czy rząd pozyska z rynku takie pieniądze - dodaje Michałowski.Źródło: "Rzeczpospolita" – 09.12.2009