CENY MIESZKAŃ W NAJWIĘKSZYCH MIASTACH

Po trzech wzrostowych miesiącach, w październiku indeks cen transakcyjnych mieszkań w 18 miastach Polski spadł o 0,5 proc. Transakcji było jednak więcej – informuje Gazeta Wyborcza.

Wartość indeksu opracowanego przez Open Finance na podstawie klientów firmy, Home Broker i klientów Dom Banku jest niższa o 3,8 proc. niż przed rokiem i o 9,8 proc. niż w grudniu 2007 r.

W skali 12 miesięcy ceny mieszkań są wyższe niż w październiku tylko w Bielsko-Białej, Lublinie i Wrocławiu, przy czym w przypadku Bielska-Białej liczba uwzględnionych transakcji jest zbyt niska by mówić o wzroście cen z pełną odpowiedzialnością. W pozostałych 15 miastach ceny są niższe niż przed rokiem Najmniejszy spadek odnotowano w Krakowie - o 1,6 proc. Największy spadek cen - o 12,1 proc. dotyczy mieszkań w Białymstoku.

- Ze względu na niewielki spadek marż
kredytów hipotecznych w ostatnich miesiącach i wzrost liczby banków udzielających kredytów hipotecznych na 100 proc. wartości nieruchomości, spodziewamy się niewielkiego ożywienia popytu w końcówce roku. W dalszej perspektywie ocenę przyszłych tendencji cenowych uzależniamy od losów nowelizacji ustawy Rodzina na Swoim, zastosowania w bankach rekomendacji T i jej ostatecznego kształtu oraz ogólnej koniunktury gospodarczej i notowań złotego - powiedział dziennikarzowi GW Emil Szweda z Open Finance.Źródło: Gazeta Wyborcza – 06.11.2009