Generalnie gres, ze względu na minimalną nasiąkliwość, nie powinien wymagać dodatkowego zabezpieczenia preparatem impregnującym. Praktyka pokazuje jednak, że ze względu na szorstką i porowatą powierzchnię (w przypadku gresów polerowanych związane to jest ze zjawiskiem otwarcia mikroporów w procesie szlifowania i polerowania powierzchni), często występują trudne do usunięcia zabrudzenia przy fugowaniu. Aby uniknąć problemów zalecamy przeprowadzenie próby poprzez nałożenie fugi na fragment płytki i sprawdzenie stopnia usuwalności zabrudzeń.
W przypadku penetracji materiału w głąb płytki i problemów z usunięciem fugi zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności przy fugowaniu. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wtedy zastosowanie impregnacji. Niestety DELFIN jest środkiem przeznaczonym tylko do zabezpieczania materiałów o dużej nasiąkliwości. W przypadku gresu najczęściej powstaje efekt odwrotny od zamierzonego. Ze względu na niską nasiąkliwość materiału DELFIN nie wnika w strukturę, a jedynie tworzy na powierzchni cienką błonę, do której przywierają resztki fugi i inne zanieczyszczenia. Warstwa ta jest później nie do usunięcia bez zastosowania specjalistycznych środków chemicznych, np. ATLAS SZOP 2000. Przy takim rozwiązaniu zalecamy przeprowadzenie próby fugowania i zachowanie szczególnej uwagi i ostrożności celem ograniczenia zabrudzeń powierzchni płytek w trakcie fugowania. Przy szczególnie wrażliwych na zabrudzenie płytkach zaleca się wprowadzanie fugi bezpośrednio w spoinę przez zastosowanie wyciskaczy mechanicznych.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Jak usuwać z płytek zabrudzenia po fudze?
W jaki sposób i czym usunąć fugę pozostałą na powierzchni płytek podłogowych? Nie została ona zmyta na czas, wyschła, a teraz, po 2 tygodniach, chcę ją usunąć.
(2010-10-29)
Prace glazurnicze w kabinach natryskowych.
Czy można montować kabinę na płycie gipsowej? Jak zabezpieczyć tę płytę? Jaki należy zastosować klej i jakie fugi (aby uniknąć problemów z grzybem)? Jaka powinna być technologia prac?
(2009-6-30)
Wodoszczelność a wodoodporność fug.
Czy cementowa zaprawa do fugowania jest wodoszczelna?
(2009-6-30)
Prace glazurnicze w kabinach natryskowych.
Czy można montować kabinę na płycie gipsowej? Jak zabezpieczyć tę płytę? Jaki należy zastosować klej i jakie fugi (aby uniknąć problemów z grzybem)? Jaka powinna być technologia prac?
(2009-6-30)
Usuwanie przebarwień z płytek po fugowaniu.
Podczas fugowania płytek wystąpiły przebarwienia, trudne obecnie do usunięcia. Bardzo proszę o poradę, w jaki sposób je usunąć?
(2009-6-30)
Usuwanie emulsji ATLAS DELFIN.
Przez pomyłkę płytki glazurowane zostały pokryte środkiem ATLAS DELFIN. Efekt jest bardzo niezadowalający. Czy środek ten można usunąć? Jeżeli tak, to czym?
(2009-6-30)
Zabezpieczenie jasnej fugi.
W jaki sposób zabezpieczyć fugę przed zabrudzeniem?
(2009-6-30)

 Zadaj pytanie