Przed przystąpieniem do fugowania płytek gresowych oraz wszelkiego rodzaju innych płytek “nieszkliwionych” konieczne jest wykonanie próby w celu stwierdzenia, czy fugę po wyschnięciu będzie można usunąć z płytek.
W tym celu proponowałbym rozrobić z wodą niewielką ilość fugi (zachowując właściwe proporcje) i nanieść na fragment płytki, stanowiący odpad po układaniu. Po całkowitym wyschnięciu fugi należy ją usunąć. Jeżeli nie będzie z tym problemów, to również usuwanie nadmiaru fugi na podłodze nie sprawi kłopotów. Jeżeli natomiast na “próbnej” płytce po usunięciu fugi pozostaną zabrudzenia lub smugi trudne do usunięcia, należy liczyć się z podobnymi problemami na podłodze. Aby problemy te wyeliminować, można stosować następujące metody:

1. Fugę układać w taki sposób, żeby w jak najmniejszym stopniu “brudzić” nią płytki.
2. Nadmiar fugi usuwać zaraz po nałożeniu (nie czekając aż wyschnie).
3. W niektórych przypadkach pomaga zabezpieczanie płytek środkami przeznaczonymi do tego celu (np. ATLAS DELFIN).

   Uwaga:
   Przed użyciem tego typu środków warto jednak również wykonać próbę na płytce, czy środek zabezpieczający zostanie wchłonięty przez płytkę, czy też stworzy powłokę (błonę) na powierzchni. W tym ostatnim przypadku należy zrezygnować z tego typu zabezpieczeń.

4. Fugę dobrać kolorystycznie w taki sposób, aby nawet po ewentualnym zabarwieniu płytek nie była widoczna (taki sam odcień fugi, jak płytki).
5. Jeżeli w/w metody nie okażą się skuteczne, to pozostaje jeszcze jedna metoda - niestety bardzo pracochłonna. Polega ona na oklejaniu płytek w taki sposób, aby nie miały kontaktu z fugą podczas wypełniania spoin.

Co zrobić jednak, jeżeli nie zastosowano w.w metod i płytki “nieszkliwione” zostały “zabarwione” podczas fugowania? Do czyszczenia można użyć środka ATLAS SZOP lub SZOP 2000, pamiętając o tym, że nie może on mieć kontaktu z fugą, którą chcemy pozostawić, ponieważ spowoduje on jej odbarwienie lub uszkodzenie (służy przecież do usuwania takich zapraw). Miejsce zbrudzone należy najpierw lekko nasączyć wodą. W zależności od stopnia zabrudzenia można SZOPA rozcieńczyć wodą w stosunku 1:3, a miejsca szczególnie mocno zbrudzone należy nasączyć odrobiną płynu bez rozcieńczania. Tak nasączone zabrudzenia pozostawić na kilka minut, żeby płyn zaczął działać, a następnie zmyć go i dokładnie spłukać wodą. Po zakończeniu czyszczenia całość dokładnie przemyć wodą lub delikatnym roztworem o odczynie zasadowym.
   Uwaga:
   ATLAS SZOPzawiera kwas nieorganiczny posiada właściwości drażniące i należy bezwzględnie przestrzegać środków bezpieczeństwa podanych na opakowaniu wyrobu.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Źródło: własne

Prace glazurnicze w kabinach natryskowych.
Czy można montować kabinę na płycie gipsowej? Jak zabezpieczyć tę płytę? Jaki należy zastosować klej i jakie fugi (aby uniknąć problemów z grzybem)? Jaka powinna być technologia prac?
(2009-6-30)
Usuwanie emulsji ATLAS DELFIN.
Przez pomyłkę płytki glazurowane zostały pokryte środkiem ATLAS DELFIN. Efekt jest bardzo niezadowalający. Czy środek ten można usunąć? Jeżeli tak, to czym?
(2009-6-30)
Zabezpieczenie jasnej fugi.
W jaki sposób zabezpieczyć fugę przed zabrudzeniem?
(2009-6-30)
Impregnacja gresu przed fugowaniem.
Co należy stosować przed fugowaniem gresu - jaki impregnator lub inny środek, by oszczędzić sobie pracy i kłopotu? Jak sie ma do tego "Delfin"?
(2009-6-30)
Jak usuwać z płytek zabrudzenia po fudze?
W jaki sposób i czym usunąć fugę pozostałą na powierzchni płytek podłogowych? Nie została ona zmyta na czas, wyschła, a teraz, po 2 tygodniach, chcę ją usunąć.
(2010-10-29)
Usuwanie zabrudzeń po zaprawach cementowych
Jak usunąć zabrudzenia powstałe w trakcie prac remontowych po zaprawach cementowych ?
(2008-3-10)
Płytki na tarasie.
Mam zamiar położyć płytki ceramiczne na tarasie. Taras ma powierzchnię 20 m2 i nie jest zadaszony. Posadzkę tarasu stanowi płyta betonowa o grubości 12 cm wylana jest na folii izolacyjnej. Pod tarasem nie znajduje się żadne pomieszczenie, wykonany on jest na fundamencie i znajduje się na wysokości 80 cm od gruntu. Proszę o poradzenie czy powierzchnię płyty betonowej należy dodatkowo uszczelnić oraz jakiego użyć kleju do przyklejania płytek i masy do ich fugowania.
(2009-6-30)
Wodoszczelność a wodoodporność fug.
Czy cementowa zaprawa do fugowania jest wodoszczelna?
(2009-6-30)

 Zadaj pytanie