DROŻSZY CEMENT SPOWODUJE WZROST CEN MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH

Jak informuje "Puls Biznesu", możemy oczekiwać nawet 30-40 proc. wzrostu cen cementu. Eksperci twierdzą, że podwyżka wpłynie na ceny materiałów budowlanych. Czy spowoduje to spowolnienie inwestycji?

Z powodu wydłużonego ciepłą zimą sezonu budowlanego, cementownie i hurtownicy pozbędą się wkrótce zapasów z 2007 r. Ceny węgla wzrosną o 40-50 proc., ceny energii w skali co najmniej dwucyfrowej, w górę pójdą także koszty transportu, bo PKP nie jest przygotowane do przewożenia dużych ilości cementu.

Jeśli cementownie podniosą ceny tylko o 10 proc., to i tak marże dorzucą jeszcze hurtownicy. Firmy pośredniczące przyznają, że 30-40 proc. podwyżka dla odbiorców końcowych jest realna.

Cement jest nadal materiałem tanim, jego udział w kosztach budowy to kilka procent. W 2008 r. jego sprzedaż szacuje się na 18 mln ton. W 2007 r. rynek wzrósł o 15-17 proc. Branży sprzyjać będą inwestycje związane z Euro 2012 i wzrost konsumpcji budowlanej.

Rozwój budownictwa mogą ograniczać jednak brak siły roboczej i niewystarczające tempo budowy i modernizacji dróg, utrudniające transport materiałów.Źródło: Puls Biznesu – 14.01.2008 r.