SPADA SPRZEDAŻ NOWYCH MIESZKAŃ

Zapaść sprzedaży nowych lokali pogłębia się. II kwartał był najgorszy od załamania rynku latem ubiegłego roku – twierdzą analitycy. W efekcie deweloperzy najprawdopodobniej zmuszeni będą do dalszego obniżania cen.

Najgorzej sytuacja wyglądała w Warszawie, gdzie przez trzy miesiące sprzedano ok. 1,7 tys. mieszkań – najmniej od półtora roku. Bardzo złe wyniki odnotowali też deweloperzy w Trójmieście, Krakowie i Poznaniu. Na tym tle wyróżniają się Łódź i Wrocław. Ale, zdaniem gazety, duża sprzedaż w tych dwóch miastach nie ratuje całego rynku.

W sumie w II kw. deweloperzy sprzedali 5,6 tys. mieszkań. Tymczasem po I kwartale, w którym nabywców znalazło 8,8 tys. lokali, szefowie spółek z branży zapewniali, że rynek powoli się rozkręca. A co za tym idzie, nie ma potrzeby obniżania cen.

Dane za II kw. to dla nich zimny prysznic. Zwłaszcza że na odbicie w rozpoczętym właśnie kwartale nie ma co liczyć – lipiec i sierpień to zawsze jedne z najsłabszych miesięcy - alarmuje "Rzeczpospolita".

5,6 tys. mieszkań to wynik najgorszy od III kw. 2007 r. Wtedy rynek się załamał, a deweloperzy znaleźli kupców na niewiele ponad 5 tys. lokali. IV kw. 2007 r. to już sprzedaż prawie 9 tys. mieszkań. Tamten okres rozbudził nadzieje firm na koniec spowolnienia. Teraz coraz wyraźniej widać jednak, że to płonne nadzieje. Sprzedaży nie pomagają nawet kosztujące miliony złotych reklamy i promocje.
Źródło: "Rzeczpospolita" - 04.07.2008