W przypadku wykonywania okładziny ceramicznej na podłożu mineralnym, pierwszą czynnością jest ocena stanu tego podłoża. Obok chłonności, czystości i stabilności, równie ważną cechą jest nośność tynków, jastrychów, wylewek.
Najprostszym sposobem oceny nośności podłoża mineralnego jest zbadanie jego odporności na opukiwanie, ścieranie i zarysowanie. Tak więc, przy zarysowywaniu ostrym narzędziem np. przecinakiem, śrubokrętem, można ocenić stopień nośności - im mniej podatne na ścieranie, wykruszanie tym bardziej nośne. Gdy podłoże okaże się “słabe”, należy pozbyć się niezwiązanego kruszywa poprzez szorowanie sztywną szczotką, piaskowanie lub zmywanie wodą pod ciśnieniem. Najskuteczniejszym sposobem przygotowania podłoża jest rozprowadzenie, na odkurzonej powierzchni, przy użyciu pędzla lub wałka, emulsji ATLAS UNI-GRUNT lub ATLAS UNI-GRUNT PLUS o zwiększonej penetracji. Emulsje te zmniejszają chłonność i, co ważne, wzmacniają podłoże – “sklejając” niezwiązane z podłożem kruszywo.
Aby mieć pewność uzyskania pożądanej przyczepności zaprawy klejącej do podłoża, którego nośność budzi zastrzeżenia, można przykleić jedną lub kilka płytek i dokonać oceny przyczepności po 48 godzinach.
Przez opukiwanie tynku młotkiem można ocenić jego przyczepność do muru. Jeżeli podczas opukiwania słychać głuchy odgłos, świadczy to o odspojeniu tynku od ściany. Miejsca te należy odkuć i uzupełnić ZAPRAWĄ WYRÓWNUJĄCĄ ATLAS, a w przypadku większych grubości ZAPRAWĄ TYNKARSKĄ ATLAS.
Specyficzne i zarazem bardzo niebezpieczne są podłoża, które podczas wykonywania (obróbki) zostały “przetarte” lub “przepalone”. Tynki i wylewki mogą być zbyt intensywnie zacierane, w wyniku czego tworzy się na ich powierzchni cienka, ale twarda warstewka. Podobna zgorzel może wytworzyć się na powierzchni jastrychów anhydrytowych. Warstwę tę należy zeszlifować lub zfrezować, w przeciwnym razie płytki po przyklejeniu mogą się odspoić poprzez rozwarstwienie zgorzeli od podłoża. Po usunięciu zgorzeli należy podłoże odkurzyć i pomalować emulsją ATLAS UNI-GRUNT lub ATLAS UNI-GRUNT PLUS - w przypadku posadzek.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011Źródło: własne

Gruntowanie podłoży przed wykonaniem podkładów podłogowych.
Dlaczego muszę gruntować podłoże pod posadzkę cementową i samopoziomującą?
(2011-7-14)
Gruntowanie podłoży przed wykonywaniem okładzin.
Zamierzam samodzielnie przykleić płytki ceramiczne. Czy przed ułożeniem glazury muszę zagruntować ścianę i podłogę?
(2010-9-6)
Wybór wylewki samopoziomującej.
Chciałbym zrobić równą podłogę i muszę wylać wylewkę samopoziomującą. Powierzchnia ma około 4 m2, a warstwa, jaką mam do uzupełnienia, to 2 do 3 cm. Jaki produkt z Państwa oferty mam wybrać oraz ile potrzebowałbym tego materiału?
(2009-6-5)
Ograniczenie pylenia posadzek betonowych
W jaki sposób zlikwidować, względnie ograniczyć, pylenie się posadzki betonowej? Interesuje mnie możliwie najtańsze rozwiązanie.
(2009-5-27)
Wyrównanie wylewki pod wykładzinę podłogową
Posiadam pokój o powierzchni 42 mkw. Na stropie ułożono styropian, folię a następnie wylano normalną betonową zaprawę o grubości ok 4-5 cm. Wylana powierzchnia nie jest jednak dostatecznie równa, aby położyć na nią wykładzinę podłogową. Proszę o poradę, którą z Państwa posadzek wybrać, aby wyrównać powierzchnię.
(2008-4-10)
Pyląca posadzka cementowa
Posiadam w piwnicy pomieszczenie, które chcę wykorzystać do przechowywania książek - dlatego chcę znajdującą się tam posadzkę cementową w pierwszej kolejności zabezpieczyć przed pyleniem. W jaki sposób zrobić to najtaniej? Docelowo położę tutaj prawdopodobnie terakotę.
(2006-2-28)
Naprawianie starego tynku wewnątrz mieszkania.
Rozpocząłem remont w mieszkania. Stanąłem przed problemem napraw znacznych ubytków tynku - mam do wypełnienia sporo miejsc po wykruszonym tynku zarówno na ścianie, jak i na obrzeżach futryn. Jakie materiały z Waszych produktów polecacie, aby uzyskać gładkie i równe ściany pod malowanie?
(2010-7-19)
Płytki na farbie emulsyjnej.
Zamierzam położyć płytki na ścianie w kuchni. Ściana była otynkowana, następnie na tynk była położona gładź gipsowa. Na to położona została farba emulsyjna kolorowa. Jak przygotować powierzchnię pod układanie glazury?
(2010-7-16)
Układanie małych płytek.
Chciałbym przykleić płytki o rozmiarze 10 x 10 cm na ścianę w kuchni, wykończoną tynkiem cementowo-wapiennym. Na co zwrócić szczególną uwagę przed rozpoczęciem oraz w trakcie prac glazurniczych?
(2009-6-30)
Naprawa ubytków w ścianie przed położeniem gładzi gipsowej
Chcę położyć gładź gipsową na otynkowaną ścianę . Ściana wymaga jednak naprawy – ubytki w ścianie dochodzą miejscami nawet do 1,5 - 2 cm. Czym wykonać naprawy w ścianie?
(2007-2-13)
Naprawa ścian balkonu
Pragnę wyremontować balkon swojego mieszkania w bloku wykonanym z płyt betonowych nieotynkowanych (fabryka domów). Zarówno ściany, jak i sufit wyglądają jak żółty (dziurawy) ser. Otwory mają wielkość od 1 do 5 mm średnicy i do kilku mm głębokości. Będę wdzięczny za poinformowanie mnie, jaki rodzaj gładzi użyć, żeby opisane powierzchnie wyrównać i przygotować je do malowania farbą emulsyjną zewnętrzną. Balkon jest odkryty i narażony na całoroczne oddziaływanie warunków atmosferycznych.
(2006-5-4)
Naprawa bardzo dużych ubytków w zewnętrznych tynkach cementowo-wapiennych.
Jestem właścicielem domku poniemieckiego, na którym jest wykonana wyprawa tynkarska cementowo-wapienna. Są na niej bardzo duże ubytki (o dużej powierzchni). Chcę je naprawić tak, aby elewacja była bez faktury (gładka) i pomalować na jakiś pastelowy kolor.
(2003-5-6)
Wykończenie ściany z betonu komórkowego
Proszę o udzielenie porady technicznej, jaki tynk zewnętrzny i wewnętrzny zastosować na ściany z betonu komórkowego grubości 36 cm,. wymurowane na tzw. cienkie spoiny. Nie przewiduję dodatkowego ich ocieplenia.
(2007-11-7)
Tynk cienkowarstwowy na gazobetonie
Chcę wykonać tynk cienkowarstwowy na elewacji domku jednorodzinnego wykonanego z gazobetonu, Czy mogę go położyć bezpośrednio na mur?
(2006-9-15)
Gładź gipsowa bezpośrednio na ścianie z betonu komórkowego.
Czy można użyć gładzi ATLAS GIPS FORTIS bezpośrednio na ścianę wybudowaną z betonu komórkowego, na cienkie spoiny, czy konieczne jest uprzednie tynkowanie tynkiem mineralnym? Jeżeli tak - jaka powinna być jego grubość?
(2005-12-19)
Gładź w łazience
Wykonuję remont łazienki. Na suficie ma być gładź. Jakimi materiałami (w jaki sposób) zrobić to najlepiej? Wentylacja zapewnia wilgotność w łazience rzędu 65-75%.
(2010-7-6)
Przygotowanie podłoża pod malowanie farbami emulsyjnymi
W jaki sposób przygotować stare tynki wewnętrzne pod malowanie farbami emulsyjnymi?
(2006-11-2)

 Zadaj pytanie