W jaki sposób i czym usunąć fugę cementową, pozostałą na powierzchni płytek? Nie została ona zmyta na czas, wyschła i nie można domyć płytek.

Do usuwania pozostałości po zaprawach cementowych służy środek ATLAS SZOP
Fugę należy usuwać zgodnie z zaleceniami jej producenta, umieszczonymi na opakowaniu lub Karcie Technicznej produktu. Mało tego, przed fugowaniem należy wykonać próbne zabarwienie płytki fugą, by wykluczyć możliwość trwałego przebarwienia. Jesli się tego nie zrobiło, usuniecie fugi może być niemożliwe, gdyż mogło nastąpić przebarwienie strukturalne płytki.
Jesli jest to jednak zapbrudzenie powierzchniowe, do usuwania pozostałości fugi z powierzchni płytek można użyć środka ATLAS SZOP. Miejsce zbrudzone należy najpierw lekko nasączyć wodą. W zależności od stopnia zabrudzenia można SZOPA rozcieńczyć wodą w stosunku 1:3, a miejsca szczególnie mocno zbrudzone należy nasączyć odrobiną płynu bez rozcieńczania. Tak nasączone zabrudzenia pozostawić na kilka minut, żeby płyn zaczął działać, a następnie zmyć go i dokładnie spłukać wodą . Należy zwrócić uwagę na to, żeby nie zmywać płynem powierzchni fugi, gdyż może to spowodować jej przebarwienie – SZOP zawiera kwas nieorganiczny.
Po zakończeniu procesu czyszczenia całość dokładnie przemyć wodą lub delikatnym roztworem o odczynie zasadowym.

mgr inż. Krzysztof Kosobudzki
Atlas Sp. z o.o.


Prace glazurnicze w kabinach natryskowych.
Czy można montować kabinę na płycie gipsowej? Jak zabezpieczyć tę płytę? Jaki należy zastosować klej i jakie fugi (aby uniknąć problemów z grzybem)? Jaka powinna być technologia prac?
(2009-6-30)
Wodoszczelność a wodoodporność fug.
Czy cementowa zaprawa do fugowania jest wodoszczelna?
(2009-6-30)
Impregnacja gresu przed fugowaniem.
Co należy stosować przed fugowaniem gresu - jaki impregnator lub inny środek, by oszczędzić sobie pracy i kłopotu? Jak sie ma do tego "Delfin"?
(2009-6-30)
Usuwanie przebarwień z płytek po fugowaniu.
Podczas fugowania płytek wystąpiły przebarwienia, trudne obecnie do usunięcia. Bardzo proszę o poradę, w jaki sposób je usunąć?
(2009-6-30)
Usuwanie zabrudzeń po zaprawach cementowych
Jak usunąć zabrudzenia powstałe w trakcie prac remontowych po zaprawach cementowych ?
(2008-3-10)

 Zadaj pytanie