Po zerwaniu starego parkietu należy odpowiednio przygotować podłoże. Na wstępie oceniamy stopień nierówności oraz grubość posadzki jaką chcemy uzyskać. Jest to bardzo ważny etap, ponieważ na podstawie tej oceny dokonujemy wyboru odpowiedniego materiału. Proponujemy zastanowić się, czy zależy nam na cienkowarstwowym wyrównaniu powierzchni, czy też na podniesieniu powierzchni posadzki o kilka centymetrów.
Przed cienkowarstwowym wyrównaniem podkładu, który będziemy wykonywać za pomocą samopoziomującej masy szpachlowej TERPLAN N (od 2 mm do 10 mm) należy koniecznie usunąć Subit z całej powierzchni. Oczyszczoną powierzchnię należy zagruntować emulsją gruntującą ATLAS UNI-GRUNT PLUS. Jeśli nierówności są większe niż 5 mm, wtedy możemy zastosować np. ATLAS SAM 100 (od 5 do 30 mm) lub TERPLAN R (od 5mm do 30 mm).
Możemy też wybrać inny wariant tzw. posadzkę na warstwie oddzielającej. Wtedy na warstwie Subitu wykonujemy izolację z folii budowlanej. W tym przypadku niezbędne jest wykonanie dylatacji przyściennych za pomocą taśm dylatacyjnych lub cienkich pasków styropianu. Jeśli w starym podkładzie istnieją dylatacje pośrednie, należy pamiętać o przeniesieniu ich na nowy podkład. Na tak przygotowanym podłożu można wykonać posadzkę jastrychową typu SAM 150, SAM 200 (minimalna grubość podkładu 30 mm), TERPLAN R (minimalna grubość podkładu to 20 mm).
Do dalszych prac można przystąpić po okresie dojrzewania podkładu, ponieważ musi on osiągnąć odpowiednią (zalecaną przez producenta wykładziny, paneli, parkietu itp.) wilgotność.
Oprócz wylewek samopoziomujacych, można użyć jednego z podkładów ATLAS POSTAR

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011


Jakiego kleju użyć do przyklejenia płytek ceramicznych na podłodze drewnianej?
Jakiego kleju użyć do przyklejenia płytek ceramicznych na podłodze drewnianej?
(2009-6-30)
Przyklejanie terakoty na wylewce z pozostałością lepiku.
W budynku z lat 50-60 zerwałem stary parkiet kładziony na lepiku i część tego kleju została na podłodze. Bardzo trudno ją usunąć. Chcę położyć nową wylewkę, a na niej terakotę . Jaką wylewkę można użyć na tak istniejące podłoże ?
(2009-6-30)
Układanie plytek na wylewce anhydrytowej.
Po ilu dniach od wylania posadzki SAM 100 o grubości ok 10 mm, wylanej w ogrzewanym pomieszczeniu w blokach, można na układać płytki ceramiczne?
(2009-6-30)
Wyrównywanie niewielkie nierówności podłogi przed położeniem płytek.
Czym wyrównać nierówności podłoża w kuchni w granicach 3-15 mm przed układaniem płytek ?
(2009-6-30)
Wybór wylewki samopoziomującej.
Chciałbym zrobić równą podłogę i muszę wylać wylewkę samopoziomującą. Powierzchnia ma około 4 m2, a warstwa, jaką mam do uzupełnienia, to 2 do 3 cm. Jaki produkt z Państwa oferty mam wybrać oraz ile potrzebowałbym tego materiału?
(2009-6-5)
Wysychanie podkładu samopoziomującego SAM 100
Po jakim czasie od położenia podkładu samopoziomującego Atlas SAM 100 można układać na nim parkiet? Mieszkanie jest suche i ogrzewane.
(2008-11-17)
Wykonanie podkładu podłogowego z ogrzewaniem wodnym
Zamierzam wykonać podkład podłogowy z ogrzewaniem wodnym na warstwie styropianu. Słyszałem, że można do tego celu użyć SAMA 200. Na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do prac oraz w trakcie realizacji?
(2008-7-1)
Wyrównanie wylewki pod wykładzinę podłogową
Posiadam pokój o powierzchni 42 mkw. Na stropie ułożono styropian, folię a następnie wylano normalną betonową zaprawę o grubości ok 4-5 cm. Wylana powierzchnia nie jest jednak dostatecznie równa, aby położyć na nią wykładzinę podłogową. Proszę o poradę, którą z Państwa posadzek wybrać, aby wyrównać powierzchnię.
(2008-4-10)
Łazienka na poddaszu
Mam zamiar na poddaszu zrobić łazienkę, strop mam drewniany, pokryty płytą OSB gr. 18 mm. Czy mogę użyć jakiejś Państwa masy samopoziomującej, np. SAM 200? Docelowo chcę ułożyć tutaj terakotę.
(2007-8-28)
Wysychanie podkładu pod panele
Przygotowując podkład pod panele podłogowe, wykonałem wylewkę samopoziomującą ATLAS SAM 100, która w niektórych miejscach dochodzi do 1,5 cm grubości. Jak długo powinienem poczekać, aby móc położyć panele podłogowe wiórowe na tym podłożu? Pomieszczenie jest ogrzewane.
(2006-5-23)
Panele podłogowe na drewnianej podłodze
Zamierzam położyć panele podłogowe na starej drewnianej podłodze. Jakiej mam użyć masy samopoziomującej i o jakiej minimalnej grubości, aby wyrównać podłoże?
(2006-1-30)
Zabezpieczenie SAM-a w łazience
W łazience, o powierzchni 12 mkw., ułożone zostało ogrzewanie podłogowe, na które została wylana posadzka betonowa. Przed ułożeniem glazury trzeba było podnieść poziom o ok 2cm. W tym celu kafelkarz wylał podkład samopoziomujący ATLAS SAM 100. Czy zostało to zrobione prawidłowo i czy nie będziemy mieć w przyszłości żadnych problemów?
(2006-1-27)

 Zadaj pytanie