Widoczne części zbrojenia należy oczyścić z rdzy np. za pomocą drucianej szczotki. Do uzupełnienia ubytków w betonie proponuję zaprawę ATLAS TEN-10. Wyrób ten można stosować w warstwie o grubości od 5 do 30 mm. Jeśli jednak naprawie podlegać będzie więcej balkonów, np. w całym bloku, wówczas najlepiej jest skorzystać z systemu naprawy betonu i żelbetu ATLAS BETONER.

Podłoże pod TENA-10 powinno być mocne, oczyszczone z kurzu, brudu i słabo przylegających części, pozostałości starych farb, olejów i innych substancji mogących osłabić przyczepność zaprawy. Ponadto powierzchnia podłoża powinna być szorstka i porowata. Jeśli w podłożu występują rysy i spękania, wówczas należy je poszerzyć do 5 mm.

Bezpośrednio przed zastosowaniem właściwej zaprawy, podłoże należy zwilżyć wodą i nanieść na nie, za pomocą pędzla, warstwę kontaktową przygotowaną z połączenia 10 kg TENA-10 z 1,8 l wody i 0,9 kg EMULSJI ELASTYCZNEJ ATLAS. Następnie, metodą “mokre na mokre”, nakładamy zaprawę ATLAS TEN–10, dbając przy tym o dokładne zapełnienie (na wcisk) istniejących rys i spękań. Aby przygotować warstwę właściwą, stosujemy proporcje: 25kg TEN-10 na 3-3,75 l wody.

Warstwa kontaktowa, przygotowana wg powyżej podanego przepisu, wystarcza na pokrycie ok. 10 mkw. powierzchni.
Przy warstwie właściwej przyjmujemy, że 2 kg TENA-10 wystarczy na wyrównanie jednego milimetra grubości na powierzchni 1 mkw. Pamiętając, że minimalna grubość warstwy wynosi 5 mm, możemy przyjąć, że przy tej grubości zużyjemy ok. 10 kg Tena-10 na 1 mkw.

Piotr Idzikowski
Grupa ATLAS
2011Źródło: własne

Płytki na tarasie.
Mam zamiar położyć płytki ceramiczne na tarasie. Taras ma powierzchnię 20 m2 i nie jest zadaszony. Posadzkę tarasu stanowi płyta betonowa o grubości 12 cm wylana jest na folii izolacyjnej. Pod tarasem nie znajduje się żadne pomieszczenie, wykonany on jest na fundamencie i znajduje się na wysokości 80 cm od gruntu. Proszę o poradzenie czy powierzchnię płyty betonowej należy dodatkowo uszczelnić oraz jakiego użyć kleju do przyklejania płytek i masy do ich fugowania.
(2009-6-30)
Naprawa tarasu po zimie.
Po zimie mój taras wygląda strasznie. Płytki odpadają i boję się, że będzie przeciakał. Jakich napraw muszę dokonać i jakie technologie zastosować?
(2009-6-30)
Naprawianie starych wyszczerbionych schodów.
Co zrobić z popękanymi i powyłupywanymi schodkami z ogrodu na taras? Schody są wykonane z zaprawy cementowej. Chodziłoby mi o najprostsze i bez większych nakładów uzupełnienie, wyrównanie powierzchni i ewentualnie położenie płytek gresowych.
(2009-6-30)
Naprawy elementów betonowych i żelbetowych
W jaki sposób dokonać najszybciej i najłatwiej napraw elementów betonowych i żelbetowych w strefach komunikacyjnych tj. rampy, schody itp.
(2007-9-26)
Naprawa zniszczonej posadzki betonowej
Muszę wykonać naprawę zniszczonej posadzki w hali oraz wykonać wylewkę pod lekką maszynę produkcyjną. Jakich materiałów mogę użyć?
(2007-8-29)
Naprawa uszkodzonego podjazdu
Potrzebuję naprawić uszkodzony beton na podjeździe przed domem. Był tam wykuty rowek i poprowadzony kabel do futrki. Niestety po zalaniu zwykłą wylewką betonową, wszystko praktycznie po zimie odpadło. Szczelina, a raczej rowek ma długość około 4m, szerokość od 5 do 9cm, głębokość około 3-4cm. Jakie materiały z Waszej oferty mógłbym zastosować?
(2006-10-12)

 Zadaj pytanie